فرماندار آذرشهر:
شهرستان آذرشهر با کمبود آب مواجه است

خبرگزاری فارس: فرماندار شهرستان آذرشهر با بیان اینکه آب و خاک از مهم‌ترین زیرساخت‌های صنعت کشاورزی است، گفت: شهرستان آذرشهر هم از جمله مناطق آذربایجان‌شرقی است که در آن کمبود آب زراعی کاملا احساس می‌شود.

خبرگزاری فارس: شهرستان آذرشهر با کمبود آب مواجه است

به گزارش خبرگزاری فارس از آذرشهر، اسماعیل آذریان صبح امروز در جلسه کار گروه کشاورزی این شهرستان اظهار کرد: توسعه صنعت کشاورزی موجب ایجاد مشاغل پایدار و رونق اقتصادی خواهد شد.

وی با بیان اینکه آب و خاک از مهم‌ترین زیرساخت‌های صنعت کشاورزی است، افزود:  شهرستان آذرشهر هم از جمله مناطق آذربایجان‌شرقی است که در آن کمبود آب زراعی کاملا احساس می‌شود.

آذریان با اشاره به شوری بیش از حد آب‌های موجود کشاورزی حاشیه دریاچه ارومیه به ویژه در دشت شیرامین و بخش گوگان، اظهار کرد: تغییر نوع کاشت محصولات کشاورزی و استفاده از روش‌های نوین آبیاری در این شهرستان ضرورت دارد.

رئیس کار گروه کشاورزی شهرستان آذرشهر با بیان اینکه بیشتر آب کشاورزی این شهرستان از چشمه‌ها و قنات و سفره‌های زیر زمینی تامین می‌شود که کاهش نزولات آسمانی در آب آنها بسیار اثرگذار است، ادامه داد: از مسئولان جهادکشاورزی و منابع آب شهرستان آذرشهر می‌خواهم بر نحوه استفاده از آب‌های موجود نظارت جدی داشته و با برنامه‌ریزی‌های علمی و تجربی، کشاورزان را به طرف ایجاد روش‌های آبیاری تحت فشار و قطره‌ای باغات سوق دهند.

فرماندار شهرستان آذرشهر احداث استخرهای معیشتی و چند منظوره را یکی دیگر از راهکارهای بهره‌وری بیشتر و استفاده بهینه از آب چشمه‌ها و قنوات دانست.

 

کشت محصولات کشاورزی در آذرشهر تغییر یابد

فیروز طلوع حیات مدیر جهادکشاورزی شهرستان آذرشهر نیز در این جلسه هم از وضعیت کشاورزی و کارهای انجام شده برای توسعه صنعت کشاورزی این شهرستان گزارشی ارائه کرد و  گفت: برای توسعه روش‌های نوین آبیاری در مزارع و باغات کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی به کشاورزان متقاضی پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه لازم است نوع محصولات کشاورزی کشت شده تغییر یابد و کشت‌های کم آب جایگزین محصولات زراعی پر آب شود، افزود: در شهرستان آذرشهر حدود 27 هزار هکتار مزارع زراعی وجود دارد که از این میزان 11 هزار هکتار دیم و بقیه هم آبی است که تقریبا چهار هزار هکتار آن را باغات مثمر تشکیل می‌دهد.

نزدیک 80 درصد از جمعیت 120 هزار نفری شهرستان آذرشهر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در امور کشاورزی و دامداری فعالیت و از این طریق امرار معاش می‌کنند.

انتهای پیام/س10