گزارش فارس از بازتاب رسانه‌ای سفر احمدی‌نژاد در رسانه‌های تاجیک
پایگاه خبری تاجیک: آمریکایی‌ها از شنیدن سخن حق می‌ترسند

خبرگزاری فارس: به‌رغم گذشت یک روز از اتمام سفر رئیس جمهور ایران به تاجیکستان بازتاب این سفر همچنان در رأس اخبار رسانه‌ای این کشور قرار دارد.

خبرگزاری فارس: پایگاه خبری تاجیک: آمریکایی‌ها از شنیدن سخن حق می‌ترسند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، در طول این سفر 3 روزه، دیدار احمدی‌نژاد با "امامعلی رحمان" رئیس جمهور تاجیکستان و سخنرانی‌های وی در مراسم افتتاح خانه ایران، همایش نوروز 2012 و کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل همکاری‌های اقتصادی افغانستان، محور اصلی برنامه‌های چهار شبکه رسمی تلویزیونی این کشور بود.

این شبکه‌های تلویزیونی در حالی که گزارش‌های زنده‌ای را از جریان این برنامه‌ها پخش می‌کردند، ساعاتی را نیز به بازپخش این گزارش‌ها اختصاص می‌دادند.

شرکت احمدی‌نژاد در جشن نوروز و کنفرانس بین‌المللی همکاری‌های اقتصادی افغانستان، محور خبری برنامه‌های 3 کانال رادیویی رسمی این کشور را نیز به خود اختصاص داد.

رادیو "امروز" یک شبکه مستقل رادیویی نیز با پخش گزارش ویژه‌ای از همایش نوروز و کنفرانس بررسی مسائل افغانستان سخنرانی‌های احمدی‌نژاد را بهترین  بخش این 2 همایش دانست.

به گفته مجری و تحلیل‌گر این رادیو، رئیس جمهور ایران تنها مقامی بود که پیشنهاد‌هایی واقعاً منطقی و سودمند را برای اصلاح وضعیت در افغانستان و منطقه ارائه کرد.

پایگاه خبری "اوستا" نیز با انتشار گزارشی از حضور فعال احمدی‌نژاد در برنامه‌های برگزار شده در دوشنبه، شیوه بیان رئیس جمهوری ایران را بسیار نرم، حکیمانه و با رعایت اصول دیپلماتیک دانست.

در بخش پایانی این گزارش این سئوال مطرح شده است که چرا آمریکایی‌ها هنگام سخنرانی احمدی‌نژاد در کنفرانس بررسی مسائل افغانستان که بخشی از آن به انتقاد از سیاست‌های سلطه‌گرایانه غرب اختصاص داده شده بود تالار اجلاس را ترک کردند؟

این منبع خبری در پاسخ به این سوال خود می‌گوید: چنین رفتار آمریکایی‌ها بار دیگر ثابت کرد که آنان از شنیدن حرف حق واهمه دارند.

"آسیا پلوس" پایگاه خبری روسی‌زبان تاجیکستان نیز با انتشار ترجمه کامل سخنرانی احمدی‌نژاد در کنفرانس افغانستان که در قسمتی از آن هیئت آمریکایی به سرپرستی "رابرت بلیک" معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی تالار اجلاس را ترک کردند این اقدام را یک رفتار ناجوانمردانه دانست.

به نوشته این پایگاه، سخنرانی احمدی‌نژاد بار دیگر این واقعیت را نشان داد که رئیس جمهور ایران در حقیقت یک رهبر سیاسی بسیار باهوش و یک سیاست‌مدار آرام و متین است.

در این مطلب آمده‌است: آمریکایی‌ها با ترک کردن سالن اجلاس ضمن اینکه کار پسندیده‌ای انجام ندادند، از شنیدن نظرات بسیار خوب ارائه شده از سوی این مقام ایرانی نیز بی‌نصیب ماندند.

در بخش دیگر این گزارش تاکید شده است که احمدی‌نژاد مردی با جسارت و یک فرد بی‌نظیر در جهان است که اشتباهات آمریکا و کشورهای سلطه‌خواه را به طور آشکار بیان می‌کند و این بار نیز از تریبون کنفرانس دوشنبه این کار را انجام داد.

در مطلب این پایگاه خبری همچنین تصریح شده است ترک تالار اجلاس از سوی آمریکایی‌ها بار دیگر این واقعیت را ثابت کرد که مقامات آمریکای بزدل‌ترین افراد هستند که همیشه از همه چیز می‌ترسند و رفتار آنان در کنفرانس بررسی مسائل افغانستان در دوشنبه این واقعیت را به جهانیان نشان داد که آمریکای‌ها حتی از زبان ساده دیپلماتیک نیز واهمه دارند و فرار از شنیدن سخنان سازنده رئیس جمهور ایران اشتباهی دیگر از سوی آنان بود.

انتهای پیام/م