شمار بیکاران عربستان سعودی از مرز 1.1 میلیون نفر گذشت

خبرگزاری فارس: تحقیق صورت گرفته توسط بزرگ‌ترین پایگاه کاریابی خاورمیانه نشان می‌دهد که بیش از 1.1 میلیون نفر در عربستان سعودی به دنبال کار هستند.

خبرگزاری فارس: شمار بیکاران عربستان سعودی از مرز 1.1 میلیون نفر گذشت

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری التغییر، پایگاه کاریابی "بیات" که بزرگ‌ترین بنگاه کاریابی در خاورمیانه به شمار می‌آید، از وجود بیش از یک میلیون و 124 هزار بیکار در عربستان سعودی خبر داد.

این در حالی‌ است که روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات اعلام کرد که طی دو روز گذشته 160 هزار آموزگار عربستانی نسبت به شرایط کاری خود و عدم مشخص بودن وضعیت استخدامی خود در وزارت آموزش و پرورش عربستان سعودی مقابل وزارت خدمات مدنی در ریاض، پایتخت عربستان تحصن کردند.

همچنین بیش از 150 دانشجوی دختر فارغ التحصیل از دانشگاه‌های عربستان در برابر ساختمان وزارت آموزش عالی استان ینبع تجمع کرده و نسبت به نبود فرصت‌های شغلی و عدم استفاده از تخصص آنها در دستگاه‌های مختلف دولتی و نیمه خصوصی و خصوصی اعتراض کردند.

برخی از این دانشجویان دختر تاکید کردند که سال‌هاست فارغ التحصیل شده و به دنبال یافتن کار هستند، به عنوان مثال "مها الجهنی" گفت که 15 سال پیش از دانشگاه ینبع فارغ التحصیل شده،‌ اما تاکنون موفق به یافتن شغلی مناسب نشده است.

بر اساس آمارهای رسمی از جمعیت 28 میلیونی عربستان سعودی که 8 میلیون آن را خارجی‌های مقیم این کشور تشکیل می‌دهند، بیش از 12 درصد بیکار هستند و عربستان سعودی از این حیث دارای بالاترین میانگین‌های بیکاری در جهان است.

همچنین مقامات مسئول عربستان سعودی با وجود میانگین بالای بیکاری در این کشور سالیانه میزان قابل توجهی نیروی کار خارجی به این کشور وارد می‌کنند که هزینه بالایی بر رژیم سعودی تحمیل می‌کنند.

انتهای پیام/++