کارشناسان "انجمن مطالعات سیاسی اروپا":
اتحادیه اروپا از واکنش نامناسب خود در مقابل انقلاب‌های عربی درس بگیرد

خبرگزاری فارس: کارشناسان انجمن مطالعات سیاسی اروپا از واکنش نامناسب اتحادیه اروپا در انقلاب‌های منطقه انتقاد کردند و متذکر شدند اتحادیه اروپا باید از این شکست خود درس بگیرد.

خبرگزاری فارس: اتحادیه اروپا از واکنش نامناسب خود در مقابل انقلاب‌های عربی درس بگیرد

به گزارش فارس، سایت خبری «اروپای جدید» در گزارشی واکنش اتحادیه اروپا در قبال انقلاب‌های عربی را نامناسب توصیف کرده و متذکر شد کشورهای عضو این اتحادیه باید از این شکست خود درس بگیرند.

این گزارش پیشنهاد می‌کند اتحادیه اروپا از این شکست خود درس بگیرد و در بازسازی کشورهای انقلابی خاورمیانه و شمال آفریقا نقش مفیدتری ایفا کند.

این گزارش می‌افزاید: گروهی از متخصصین در 15 مارس در جلسه‌ای به میزبانی «انجمن مطالعات سیاسی سراسر اروپا»  گرد هم آمدند تا درباره نقش اتحادیه اروپا در کمک به ملت‌هایی مثل لیبی و تونس مذاکره کنند، در پایان  به این نتیجه رسیدند که اتحادیه اروپا موضع کارآمدی در قبال «انقلاب‌های عربی» اتخاذ نکرده است.

این گزارش به نقل از «نیکول کوئنینگ» (از محققین «انجمن مطالعات سیاسی سراسر اروپا» و مسئول بخش ارزیابی امور خارجی اتحادیه اروپا) می‌افزاید: «انقلاب لیبی برای اتحادیه اروپا حکم «بیدار باش» داشت. در حالی که ناتو و آمریکا کاملاً برای اقدام نظامی آماده بودند، اتحادیه اروپا نتوانست مدیریت کارآمدی داشته باشد و در پایان دادن به قتل عام لیبی نقشی اساسی ایفا کند.»

وی این مشکلات را ازوجود ناکارآمدی‌های متعدد در ساختار اتحادیه اروپا ناشی دانست و افزود: برنامه‌ریزی عملی اتحادیه اروپا آهسته است و پیچیدگی‌های فراوانی دارد، ابزارهای واکنشی این اتحادیه به خاطر مناقشه‌های سیاسی در دسترس نیستند، همکاری داخلی میان اعضا پیچیده است و از رهبری مناسب برخوردارنیست و ظرفیت‌های لازم اتحادیه اروپا در بحث منابع از سازمان‌های دیگر محدودتر است.

سایت اروپای جدید گزارش داد در این جلسه «کوئنینگ» و «مارلین گوتوالد» از دیگر محققین «انجمن مطالعات سیاسی سراسر اروپا»، نیز به اظهار نظر پرداختند. این محقان انقلاب لیبی و ناتوانی اتحادیه اروپا در انجام واکنش درست نسبت به این انقلاب را ابزاری آموزشی برای این اتحادیه توصیف کردند و اظهار کردند اتحادیه اروپا نه تنها باید از این شکست‌های مدیریتی درس بگیرد، بلکه باید در دوره کنونی بازسازی [لیبی]، نقشی مؤثر ایفا نمایند.

به گزارش این سایت خبری، «گوتوالد» در همین راستا اظهار کرد که اتحادیه اروپا باید از منابعش استفاده کرده و به لیبی کمک کند تا نهادهایی را که «قذافی» ویران کرد بازسازی نماید و همچنین «حکومت قانون» و نیروهای پلیس قابل اعتمادی را در این کشور پایه‌گذاری نماید.

گوترالد اضافه کرد: «این مردم لیبی هستند که باید کنترل آینده خود را به دست داشته باشند.» وی ادامه داد: «پیش از این که مردم لیبی مشخصاً تقاضای حمایت کنند، هیچ حمایتی [از جانب اتحادیه اروپا] نباید صورت گیرد. اصل تعلق کشور به مردمش باید رعایت شود.»

اروپای جدید همچنین اظهارات «پیتر فریش» ـ تحلیل‌گر ارشد سیاسی اداره «خدمات امور خارجی اروپا»ـ را بازتاب داد و افزود وی معتقد است که اتحادیه اروپا در پیش‌بینی و آمادگی برای قیام‌های خاورمیانه شکست خورده است.

این سایت خبری گزارش داد پیتر فریس در این جلسه  اظهار کرد که جهان نباید تا به حال در مقابل تعدی از حقوق بشر و خشونت دست روی دست می‌گذاشت و اکنون نیز موظف است به روند بازسازی [کشورهای انقلابی] کمک کند.

«فریش» پیشنهاد کرد اتحادیه اروپا درباره کشورهای عربی بررسی نماید تا راهبردهای توریستی متقن‌تری را اتخاذ کند؛ به باقی ماندن رهبران دموکراتیک در قدرت کمک کند؛ از دیپلماسی عمومی برای گفتگو با مردم و ایجاد رابطه با آن‌ها استفاده نماید؛ و تلاش کند تا از طریق اشتغال‌زایی، هم‌بستگی اجتماعی و عدالت اجتماعی شرایط اجتماعی-اقتصادی بهتری را ایجاد نماید.

«فریش» همچنین به برخی مقامات اتحادیه اروپا تذکر داد که «انقلاب‌های عربی» را پایان‌یافته می‌دانند و به زودی ملت‌هایی را که دولت‌های خود را سرنگون کرده‌اند به فراموشی می‌سپارند. وی گفت: «این ماجرا، ماجرای یک فصل نیست؛ دورانی بسیار طولانی است... یک تولد دوباره است.»

انتهای پیام/100594/ج. ص